|
Zobrazení Matky Boží : pozdně gotická soška Panny Marie s Ježíškem ze 16.století
Zobrazení sv.Václava : svatý Václav na vyobrazení posílá posly k papeži do Říma se žádostí, aby se mohl vzdát trůnu, předat jej svému bratrovi Boleslavu a vstoupit do kláštera do řádu sv. Benedikta.
Tannerův spis (24.kaple, Nicovská) 1.něm.vydání (1680)
Cisterciácký klášter v Nicově u Plánice (okr. Klatovy) byl i s celou vsí za husitských bouří vypálen a zničen. Šternberkové nechali kostel v letech 1719-30 přestavět od Kiliána Ignáce Dienzenhofera a opatřili pro něj dřevěnou milostnou sošku Panny Marie s Ježíškem. V mariánské části obrazu, v lunetě niky na naší kapli je vypodobněna právě tato soška ze 16. století, která „byvše od kacířů s jinými obrazy pod kotel pivovarní do ohně vržena, shořeti nemohla„. Donátorem kaple byl břevnovský opat Tomáš Sartorius (1663-1700). Na vnější stěně niky nahoře vlevo byl namalován jeho erb s ostrví na štítě, převýšený biskupskou mitrou.
Kaple je po opravě a stojí u silnice, vlevo před Vinoří.
Text mariánského cyklu
Nádobo poctivá, přeblahoslavená Panno Maria, jejížto obraz Nycovský byv od kacířů s jinými pobožnými obrazy pod kotel pivovarní do ohně uvržen, shořeti v něm nemohl, ale z ohně vyskočil; skrze tu velikou bolest, kterous měla, když tvůj milý syn všecek raněný před ukřižováním stál u svatého kříže na Kalvarské hoře a žalostivě vzhlédl na tebe; ty pak jeho ušlechtilé tváři pro jeho krev a rány a pro své slzy dobře viděti jsi nemohla; prosím tebe, obrať ke mě své milosrdné oči ne pro zásluhy mé, ale že jsi matka milosrdenství. Čehož k vyžádání a k tvé cti říkám: Zdrávas Maria.
Text svatováclavského cyklu
Svatý Václave, jenž z svaté náklonnosti k duchovnímu stavu poslav legáty k římskému papeži žádal jsi za dovolení, abys mohl knížectví České Boleslavovi, bratru svému postoupiti a sám do řádu svatého Benedikta se dáti; vypros nám to, aby žádná čest a žádná rozkoš od Boha našeho nás neodvedla a k zatracení nepřivedla. Amen.
Poznámka :
Obec Nicov [1][2] je 2 km od Plánice (15 km V od Klatov).
Reference :
[1] Praha–Všeruby – památky v Nepomuku, Svatojakubská cesta, http://www.vwv.cz/jakub/cr4Nepomuk.php
[2] http://www.mapy.cz/s/dNz6