|
Zobrazení Matky Boží : socha plzeňské gotické Madony v tzv. krásném slohu (okolo roku 1390)
Zobrazení sv.Václava : Sv. Václav, ač se dozvěděl, že má být v Boleslavi při hostině zavražděn, nedal se odradit a do Boleslavi jel, ale nechal se dřív zaopatřit církevními svátostmi umírajících.
Tannerův spis (27.kaple, Plzeňská) 1.něm.vydání (1680)
Text mariánského cyklu
Věži Davidova a nejsilnější obrano všech věrných křesťanů Panno Maria, před jejímžto svatým obrazem v Plzni, vždycky katolickým městě, horlivá starokatolická pobožnost více než od sta let na každý pátek od roku do roku mši svatou o tvém neposkvrněném početí skrze samé mládenečky zpívati dává; pro tu srdečnou bolest, kterous měla, když jsi svého milého syna viděla hořce plakati na kříži pro ty, kterým jeho těžké muky nepomohou k skutečnému spasení; prosím tebe, rač mne před nepřáteli mými brániti; rač mi vyprositi, ať před mou smrtí s opravdovou zkroušeností srdce mohu své těžké hříchy dostatečně oplakati. Čehož k vyžádání a k tvé cti říkám: Zdrávas Maria.
Text svatováclavského cyklu
Svatý Václave, jenž pozván byv od bratra do Boleslavě a předzvěděv svou smrt, opatřil jsi se církevními svátostmi; pak svolav kněží, s pláčem jsi se s nimi rozžehnal; potom již na cestě výstrahu dostav od jednoho křesťana, že tě bratr zabíti míní, odpověděls, že chceš rád umříti pro Krista Pána, jenž prvé umřel za nás; prosíme tebe, vypros nám tu milost, ať před svou smrtí můžeme se náležitě opatřiti všemi třemi posledními svátostmi. Amen.
Poznámka :
Kaplička stávala vpravo od silnice. Byla zrušena a dnes je to místo zastavěno rodinnými domy.
Přesnější místo se podařilo zjistit až podle Stabilního katrastru (1842), viz obr níže.
|
Překvapením ale nebyl konec, protože existuje pro oblast Vinoř stará mapa pozemkového katastru uváděná 1928-1978 (dle soukromého zdroje) s přesnějšími detaily lokace této kaple :
|
|
… tj. místo křižovatky – dnešní ulice Ke Mlýnku a U Bakaláře.